AM VYSÍLAČE V ČESKU

Aktualizace: 13.11.2023

Seznam českých AM vysílačů v pásmu středních vln (522 – 1620 kHz).

Příjem v tomto pásmu je značně ovlivněn jak denní a noční dobou, tak počasím a jinými vlivy (např. bouřka, puštěný televizor, elektromotor, nabíječka telefonu, datové kabely, špatně odrušené autorádio atd.). Tím pádem nelze zaručit příjem daného vysílače na určitém místě vždy stejně. Proto jednou může být příjem stejného vysílače kvalitní a jindy třeba prakticky nemožný (převážně slabší vysílače). V případě, že daná stanice vysílá na stejném kmitočtu z více vysílačů, je možné, že může docházet i k tzv. ozvěně. Velmi také záleží na typu použitého přijímače a správně nastavené antény.

——————————————————————————————–

Poznámka 1: 

Na konci roku 2021 ukončil vysílání na dlouhých a středních vlnách Český rozhlas. Tím došlo i k zastavení provozu mnoha vysílacích středisek, včetně legendárních výkonných vysílačů Český Brod – Liblice (výkon až 1500 kW), Uherské Hradiště – Topolná (výkon až 1500 kW) či Prostějov – Dobrochov (výkon 200 kW) a dalších menších středisek (Ostrava – Svinov, Moravské Budějovice – Domamil, Karlovy Vary – Stará Role). Některé již bohužel ukončili i svoji existenci. Například vysílač Topolná byl odstřelen 28.07.2022. 

——————————————————————————————–

Poznámka 2:

31.10.2023 byl také ukončen provoz vysílacího střediska Zbraslav (i když správně leží již na katastru obce Jíloviště) na jížním okraji Prahy. Na jeho místě totiž plánují České Radiokomunikace a.s. výstavbu obřího datového centra s kapacitou 2488 serverových racků a příkonem až 26 MW. Tím se svojí kapacitou bude řadit mezi největší datacentra v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky! Jeho výstavba vyjde na několik miliard korun. S jeho zprovozněním se počítá na přelomu let 2024 a 2025.

Country rádiu, které odtud bezmála 30 let vysílalo na středovlnné frekvenci 1062 kHz, byla nabídnuta náhradní lokalita pro vysílání. Tou lokalitou bylo myšleno ještě stále stojící, ale již nevyužívané a původně k demolici připravované RKS Liblice u Českého Brodu, ze kterého do konce roku 2021 vysílal ČRo Dvojka a k tomu ještě navíc druhé RKS Husova kolonie v Českých Budějovicích, kde po ukončení vysílání ČRo Dvojka běžel po nějakou dobu test DRM vysílání ČRo Radiožurnálu.

Protože vysílací antény na těchto RKS jsou naladěny pro určité frekvence, nemohl být již použit původní kmitočet 1062 kHz ze Zbraslavi, ale v Liblicích 639 kHz a v Českých Budějovicích 954 kHz.

Vysílač Liblice byl tedy znovu spuštěn, i když s moderní vysílací technologií a výkonem „pouze“ 20 kW dne 27.09.2023. Vysílač v Husově kolonii v Českých Budějovicích pak vysílá výkonem 5 kW od 17.07.2023. 

——————————————————————————————–

Seznam obsahuje:

  • podrobné informace o stanovištích jednotlivých vysílačů včetně map s GPS souřadnicemi
  • vysílací parametry vysílačů 
  • přehled stanic, které vysílají na jednotlivých frekvencích
  • plánované vysílače a vysílače v koordinaci
  • odkazy na fotografie jednotlivých vysílačů
  • odkazy na internetové stránky stanic a další

© Martin Kadaník (© Smidlib 2023).