Datum: 7.4.2017

Pískající klíčenka

Také se vám jistě stalo, že jste někam odložili klíče a potom jste je nemohli za žádnou cenu nalézt. K tomu Vám může pomoci následující šikovné zapojení, které zareaguje na vaše zapískání pípáním. Prostě si toto malinké zařízení přidáte na klíče a když opět někdy dojde k situaci, kdy nebudou klíče k nenalezení, tak zapískáte a klíčenka se vám sama přihlásí. Samozřejmě toto zapojení můžete použít na cokoliv jiného.

Popis zapojení:

Zapojení využívá integrovaný obvod HK226. Ten obsahuje selektivní zesilovač a generátor pípání. Piezoelement (na schématu zakreslen jako reproduktor) zde funguje jako mikrofon i reproduktor zároveň. Klidový odběr obvodu je asi 8 µA. Napájecí napětí obvodu může být v rozsahu 2,2 až 5 V. Dioda D1 bliká v rytmu pípání. Kondenzátor C1 je dobré použít, obzvlášť pokud použijete delší přívodní dráty pro napájení nebo má baterie větší vnitřní odpor. Bez něj nemusí obvod správně pracovat. Rozměry DPS jsou 18 x 14 mm. Její osazení je jednoduché. Obvod HK226 je umístěn v patici. Když máme málo místa, můžeme objímku vynechat, ale v tom případě nepájejte obvod trafopájkou - můžete jej zničit. Nejlepší je desku upevnit přilepením.
Jako piezoelement poslouží i reproduktor nebo nějaký samovybuzovací piezoměnič od 3 do 5 (nebo až 30) V.

Schéma zapojení:

Schéma zapojení - pískající klíčenka.
Schéma zapojení pískající klíčenky

DPS a osazení součástkami:

DPS - pískající klíčenka.   Osazení DPS součástkami - pískající klíčenka.
DPS a osazení součástkami

U integrovaného obvodu HK226 možná narazíte na problém s jeho sehnáním. Obraťte se s důvěrou na plzeňskou firmu Metronix.
U této firmy je také možné získat toto zapojeníčko jako stavebnici. Informujte se.
Popřípadně lze obvod HK226 objednat ze zahraničí, např. ZDE.
Zdroj: Amatérské Rádio 7/2001.

ZPĚT NAHORU

© 2009-2020 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!

Obsah stránek Smidlib.cz je chráněn autorským právem, který se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění!
Bez souhlasu autora obsahu a správce webu je převzetí, kopírování nebo reprodukce jakékoliv části stránek Smidlib.cz (textů, fotografií, videí nebo jiného materiálu) zakázána!
Pokud není uvedeno jinak, autorem obsahu je správce stránek Smidlib.cz.