,

Datum: 9.3.2018

Česká Lípa, vodárna pod Špičákem

VKV vysílač rádia Hey - 92,7 MHz a rádia Bonton - 96,9 MHz. Tato dvojička vysílačů je umístěna v areálu vodárny pod kopcem Špičák z jeho jížní strany. Přímo na kopci se nachází stejnojmenná rozhledna, ze které je však v současnosti jen telekomunikační uzel a mimo jiné se zde také nachází VKV a DVB-T vysílač. Až k vodárně je možné přijet autem ulicí příznačně pojmenovanou K vodárně, která odbočuje z hlavní silnice I/9 (Česká Lípa - Nový Bor) vpravo asi 200 m za kruhovým objezdem u Obi směrem na Nový Bor.

Celý objekt vodárny je tak dokonale oplocen a zabezpečen, že není sebemenší problém dostat se přímo k anténám :-). Obří díra v plotu u vjezdové brány, naprostá postradatelnost jakýchkoliv podlezových zábran a zabezpečovacího systému, obyčejný plastový plůtek, dokonale posprejované zdi nedávno opraveného objektu vodárny, několik pohozených injekčních stříkaček a především přímo mnou mnohokrát na místě přistižených několik vyskytujících se individuí dokazuje nepřístupnost areálu. No nic.

Blíže k vjezdové bráně je umístěna vysílací anténa rádia Bonton (96,9 MHz), vedle ní je na boku budovy umístěna anténa rádia Hey (92,7 MHz).

Stanice Bonton odtud vysílá výkonem 300 W již od roku 2002, kdy sem byl její vysílač přesunut z hotelu v centru města. Pro příjem modulace je zde využita transportní linka z Prahy.

Naopak druhý zde umístěný vysílač rádia Hey odtud vysílá výkonem 100 W teprve krátce, od 26.4.2017. Zde je využit k transportu signálu na vysílač retranslační příjem (neboli ballempfang) z vysílače Benešov, Lbosín - rozhledna Březák (89,3 MHz, 5 kW, V) ve Středočeském kraji. Přijímací anténa je však nešťastně umístěna přímo pod vysílacím dipólem rádia Bonton, čímž dochází k zahlcení tuneru a výsledkem je silně zašuměná modulace na 92,7 MHz. Nicméně dle informace jednoho ze čtenářů dojde v brzké době k úpravě celého vysílacího systému rádia Hey - bude vyměněn ballovací tuner, přijímací anténa bude umístěna dále od Bontonu a současně bude zdvojena vysílací anténa pro lepší pokrytí. Samozřejmě pak bude aktualizována i tato fotogalerie.

Mapa umístění vysílače

Při najetí myši na obrázek se zobrazí konkrétní popisek.
Klikněte na obrázek pro zobrazení v originální velikosti.

ZPĚT NAHORU

© 2009-2018 SMIDLIB.CZ / • Tvorba a správce webu: Martin Kadaník - Liberec - Czech Republic • VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA!

Obsah stránek Smidlib.cz je chráněn autorským právem, který se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění!
Bez souhlasu autora obsahu a správce webu je převzetí, kopírování nebo reprodukce jakékoliv části stránek Smidlib.cz (textů, fotografií, videí nebo jiného materiálu) zakázána!
Pokud není uvedeno jinak, autorem obsahu je správce stránek Smidlib.cz.